Skip to Content

Students and Post-Docs

CQIQC Prize Postdoctoral Fellowships

Ilia Khait - Segal Group, CQIQC Fellowship Holder 20-22

Coraline Fujiwara - Thywissen Group, CQIQC Fellowship Holder 20-22

Aharon Brodutch - Steinberg/Helmy Group, CQIQC Fellowship Holder 16-18

Bijay Kumar Agarwalla - Segal Group, CQIQC Fellowship Holder 15-17

Keith Lee - James/Lo/Luke Group, CQIQC Fellowship Holder 14-16

Alex Hayat - Steinberg Group, CQIQC Fellowship Holder 13

Stefan Trotzky - Thywissen Group, CQIQC Fellowship Holder 11-13

Christian Weedbrook - Lo Group, CQIQC Fellowship Holder 10-12

Sterling Garmon - Segal Group, CQIQC Fellowship Holder 09-11

XiaoGeng Song - Brumer Group, CQIQC Fellowship Holder 09

Luciano Cruz - Steinberg Group, CQIQC Fellowship Holder 09

Jason McKeever - Thywissen Group, CQIQC Fellowship Holder 08-09

Asoka Biswas - Brumer Group, CQIQC Fellowship Holder 07-09

Jean Christian Boileau - Lo Group, CQIQC Fellowship Holder 07-08

CQIQC Undergraduate Summer Fellowships

Yukai Zhang - Sipe Group, Summer 21

Man Qiu Wu - Helmy Group, Summer 21

Harish Ramachandran - Thywissen Group, Summer 21

Kelly Smith - Thywissen Group, Summer 21

Felix Ivander - Segal Group, Summer 21

Brandon Tan Chin Hian-


Tzu-Ching Yen - Artur Izmaylov Group, Summer 20

Luke Pilache - Steinberg Group, Summer 20

Mingyang Ye - Sipe Group, Summer 20

Naomi Curnow - Aspuru-Guzik Group, Summer 20

Ryan Zazo - Vutha Group, Summer 20


Defne Dilbaz - Aspuru-Guzik Group, Summer 19

Hanzhen Lin - Joseph Thywissen Group, Summer 19

Na'im Kalantar - Segal Group, Summer 19

Prakhar Jain - Helmy Group, Summer 19

Smik Patel - Aspuru-Guzik Group, Summer 19


Matthew Walker - Brumer Group, Summer 16

Mary Miedema - Thywissen Group, Summer 15

Pavel Pokhilko - Izmaylov Group, Summer 14

Nazim Boudjada - Segal Group, Summer 14

Anthony Ardizzi - Steinberg Group, Summer 14

Ankita Anirban - Helmy Group, Summer 14

Shivam Verma - Steinberg Group, Summer 13

Zachary Vernon - Steinberg Group, Summer 12

Joel Foo - Burch Group, Summer 12

He Xu - Lo Group, Summer 11

Connor Behan - Steinberg Group, Summer 11

Li Yu - Brumer Group, Summer 10

Tian Min Liu - Wei Group, Summer 10

Aleksander Kubica - Steinberg Group, Summer 10

Jou Glasheen - Brumer Group, Summer 10

Timur Rvachov - James Group, Summer 09

Aleksander Kubica - Scholes Group, Summer 09

Molu Shi - Sipe Group, Summer 08

Nachum Plonka - Desai Group, Summer 08

Alexander McLeod - Scholes Group, Summer 07

Jiayong Li - Choi Group, Summer 07

Ardavan Darabi - Steinberg Group, Summer 07

Sabrina Liao - Steinberg Group, Summer 06

Christine Chen - Lo Group, Summer 06

Arjun Bharioke - Brumer Group, Summer 06